Після ц в корені пишеться і. Тема уроку "Правопис И - І після Ц"

цілі:

  • Навчальні:
    • познайомити з новим розпізнавальним ознакою - наявністю ц перед голосним, з правописом и-и після ц;
    • учити обґрунтовувати вибір голосних и-и після ц в коренях, суфіксах і закінченнях;
    • повторити правопис о-е після шиплячих в корені слова, ненаголошених голосних кореня, пунктуацію в складному реченні;
    • пропедевтичного познайомити з правописом -він н- в прикметників.
  • Розвиваючі:
    • розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, вміння порівнювати, класифікувати, узагальнювати;
    • розширити лексичний запас учнів.
  • виховні:
    • викликати інтерес до уроків російської мови.

устаткування:плакат з алгоритмами, текст вірша, диференційовані картки, робочі зошити.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

- Здрастуйте, хлопці! Сідайте. Сьогодні ми продовжимо роботу в нашій невеликій науковій лабораторії, дізнаємося до кінця уроку, хто самий уважний, спритний, активний на уроці.

II. Пояснення нового матеріалу

- Ми починаємо вивчати нову орфографічну тему, познайомимося з новим для вас правилом. Звернемося до матеріалу для спостережень і визначимо тему уроку. (Матеріал для спостережень на дошці поки закритий).

станція вулиці
Цирк Синіцин
курча

- Які звуки чуються в усіх цих словах? Дайте характеристику согласному звуку. (Ц) Цей звук сьогодні буде гостем нашого уроку. А ось і слово, в якому живе цей звук. (Відкриваю матеріал для спостережень)Подивіться, як написано на дошці. (Ци і ци)
- Чому ж так? Наше завдання - розібратися, коли після ц потрібно писати И, а коли - І. Яка ж тема нашого урок? Допоможіть мені сформулювати її.
«Правопис и-и після ц».

- Щоб дізнатися, коли після ц пишеться и, а коли - і, Продовжимо наші спостереження. Прочитайте виразно вірш.

Курча в цирку виступав,
Грав він на цимбалах,
На мотоциклі роз'їжджав,
І цифр він знав чимало.
Він з циліндра діставав
Морква і огірки
І тільки одного не знав,
Де пишуть ЦІ, де ЦІ.

(І.Козловський)

- До якого стилю відноситься цей текст?
- Що таке цимбали?
- Назвіть слова з и і І після ц (Курча, цирк, цимбали, мотоцикл, цифр, огірки).
- Курча не знав, де пишуться ЦІ, де ЦІ. А ви знаєте? Зараз ми і звернемося до правила на стор. 173 нашого підручника. Прочитайте правило. (Діти читають правило вголос).
- Коли ж після Ц пишеться И, а коли І?
- Запишемо в зошиті приклади слів, коли пишеться И:

1) У закінченнях слів: птиці, огірки, синиці.
2) Другий випадок, коли пишеться И - в суфіксі Ин: сестріцин, Лісіцин, волчіцин.
3) У коренях слів-винятків пишеться И: циган, курча, цикнуть, навшпиньки, цить, ціп-ціп. Ці слова потрібно запам'ятати.

- А щоб ви не забули, я прочитаю вам ще один вірш, в яке входять всі ці слова. Запишіть ці слова з вірша в зошит.

Циган курчати побачив,
Заграв на скрипці,
А курча почув -
Станцював на пальчиках.

Цить, хлопці, не шуміти,
А то циган зіб'ється,
Перестане скрипка співати,
Наш урок зірветься.

- Ну що, курчата, вам все зрозуміло? (Так)

Пролунав для вас, хлопці,
Нашь урок про ЦІ і ЦІ.
Хто не зрозумів, ті курчата,
Хто запам'ятав, молодці!

- Прочитайте слова, які виписали. (Циган, курча, навшпиньки, цить, цикнуть (гримнути).
- Циган навшпиньках курчаті цикнув «цить» - формула загальновідома.
- А коли ж пишемо після ц І?
- У коренях слів: цирк, цифра та ін.
- У словах на - ція: лекція, секція, колекція і ін. Ці слова закінчуються на -ция, а закінчення Я, а ЦІ - входить до складу кореня.
Правило, яке ми сьогодні вивчаємо, складне, правило-інструкція, тому нам необхідно скласти алгоритм, схему міркування (плакат перед учнями).

Правопис И-І після Ц

III. закріплення вивченого

1. Усна орфографічний розбір (Учні пояснюють усно правопис слів, написаних на дошці, користуючись алгоритмом).

делегація, циліндр, Птіцин, синиці, смаглявий.

2. Словниковий диктант. (Учитель диктує, учні пояснюють правопис кожного слова, користуючись алгоритмом).

панцир, Царицино дзеркальце, чорна цигейка, циганський, весела репетиція, співочі птахи, циклон, голосно цикати, жовтий курча, зацвіла акація, цить всім.

3. Попереджувальний розподільний смисловий диктант. (Дізнатися слово за лексичним значенням і записати в два стовпчики.)

1) Дитинча курки (курча).
2) Знак для позначення числа на листі (цифра).
3) Однооке міфологічна істота (циклоп).
4) Інструмент для викреслювання кола (циркуль).
5) Людина, що спостерігає за порядком на вулиці (міліціонер).
6) Встати на кінчики пальців (навшпиньки).
7) Рід рукавичок з відділенням тільки для великого пальця (рукавиці).

- Прочитайте слова, коли після Ц написали І, а коли - И.
- Отже, з чим познайомилися сьогодні на уроці?

IV. Завдання додому:п. 86, вправа №446.

V. Підсумок уроку. діагностична робота

I варіант.

Морські кордонів ..., сестриці ... н хустку, редакцією ... я газети, ц ... ган, ц ... рк, ц ... плівок, велика ц ... стерна, новий ц ... ркуль, півчі птахів ....

2. Випишіть з даної групи слова тільки на вивчену орфограмму (літери И-І після Ц).

Ра ... писання, бе ... шумний, лекц ... я, ш ... піт, ц ... плівок, під ... езд, ц ... фри, під ... рить, на ц ... нирках, лисиць ... н хвіст.

II варіант.

1. Вставте пропущені букви И або І після Ц. Позначте умови вибору букв И або І після Ц.

Прослухати лекц..ю, написати ц ... фри, вузькі вулиць ..., мотоцикл ... кл, виростити ц ... Плят, на ц ... нирках, спортивна секц ... я, лисиць ... н хвіст, ц ... рковой артист.

2. Випишіть з даної групи слова тільки на вивчену орфограмму.

Ра ... порядок, ц ... ркуль, р ... стік, св \u200b\u200b... ють, ц ... ган, ш ... піт, синиць ... н, сл ... ються, станц ... я, Панцьо ... рь.

3. Складіть 2 складних пропозиції, використовуючи слова і словосполучення з першого завдання, підкресліть граматичні основи.

Вітаю!!!

Правопис И і І після Ц.



Горішок знань твердий.

Ми не звикли відступати.

Нам розколоти його допоможе

Бажання - хочу все знати!

Ольга Соболєва.



Вивчення нового матеріалу

стан ція вулиць и

ц і рк Синиць и н

ц и плівок



сформулюйте тему

сьогоднішнього уроку







Ц и плівок в ц і рке виступав,

Грав він на ц і Мбалі,

на мотоцикл і кле роз'їжджав,

І ц і фр він знав чимало.

Він з ц і Ліндрен діставав

Моркву й огірки и

І тільки одного не знав,

де пишуть ци , де ци .



Робота з таблицею



  • У суфіксі - Ин

сестриці и н

  • в закінченні
  • вулиць и , птахів и
  • в коренях слів-винятків

ц и ган, ц и плівок,

на ц и нирки, ц и ц, ц и кнут ц и п-ц и п



циган курчати побачив,

Заграв на скрипці,

А курча услихал-

станцював навшпиньках .



Цить , Хлопці, не шуміти,

А то циган зіб'ється,

Перестане скрипка співати,

Наш урок зірветься.



Винятки:

Циган, навшпиньки, курча, цикнуть, цить.





  • в коренях слів

ц і фра, ц і нга

  • в словах на - ція

корпора ція , авіа ція





Физкультминутка

Давайте відпочинемо: Глибоко ми все зітхнемо, Високо піднімемо руки, Проженемо терміново лінь і нудьгу. Повернемо вліво, вправо. Відпочили? От і славно!



Лови помилку "

професору Синицин

Я відправився в експедіцию. Погода несприятлива: циклон. Вдалося зібрати коллекцию комах, попалися навіть цикади. Птици заважають в роботі.

Незнайка





А чи знаєте ви, що таке цикада?

  • цикада - хоботних стрибуче комаха з прозорими крилами, що видає характерний скрекіт






Чи досягли ми мети уроку?

Що ви сьогодні дізналися?

Що потрібно знати, щоб правильно писати и або і після ц?



«І-И після ц»

Слова на -ция:

авіація і я, традиц і я, провокації і я, цивилизац і я, пропорц і я

У коренях слів пишемо І: Ц і фра, ц і ркуль, ц і ферблат, ц і рк, ц і клон, ц і клоп

У суфіксах пишемо И:

сестриці и н, куниць и н

У закінченнях пишемо И:

птахів и , пальці и , вулиць и , ровесниць и , кругловидий ий , вій и

Слова-виключення: ц и плівок, ц и ган, ц и нирки, ц и ц





Репетиція ... Я

Ц ... КОРІЙ

На жаль! Ти помилився! Подумай ще!

Мотоцикл ... КЛ

Ц ... батіг



Відмінно! Ти впорався! Так тримати!

Декорації ... Я

Ц ... ГАН

На жаль! Ти помилився! Подумай ще!

Сестриця ... Н

Ц ... батіг



Відмінно! Ти впорався! Так тримати!

(Дві) ровесниця ...

Лекції ... Я

На жаль! Ти помилився! Подумай ще!

Голубці ...



Відмінно! Ти впорався! Так тримати!

НА Ц ... нирках

Пишні ВІЙ ...

Ц ... РКУЛЬ

На жаль! Ти помилився! Подумай ще!

Ц ... ПЛІВОК



МОЛОДЕЦ!

РЕПЕТИЦІЯ, дівиця, циган

Цирк, ВУЛИЦІ, навшпиньки

Курча, АКАЦИЯ, цить

ЦИТРУС, цить, СИНИЦІ

ПОДУМАЙ ЩЕ!



Відмінно!

ЦИФРА, ОГІРКИ, АВІАЦІЯ

Цирк, Курча, ДВЕРЦЯТ

Циферблат, РЕВОЛЮЦИЯ

Циркуль, Лекція, буфетниці



Домашнє завдання:

параграф

47 стр. 145.

виконайте упр.406



нейтральне настрій

відмінний настрій

немає настрою



Пролунав для вас, хлопці,

Наш урок про ци і ці.

Хто не зрозумів, ті ц и плять,

Хто запам'ятав, молодці и !



Дякую всім за увагу,

За роботу і за працю.

Ви намагалися, займалися

Отримали знань про запас.

Настала зміна,

А тепер дзвенить дзвінок.

Буде короткою моя мова

Кажу вам:

Дякую за урок!



Дякую за роботу!

Правопис голосних після Ц

А. Вимова звука [ц].


У давньоруській мові звук [ц] був м'яким. Надалі він отвердел. Тому незалежно від того, яка голосна буква слід за буквою ц, Звук [ц] завжди вимовляється твердо: ци нга [Цинга], Цю ріх [Цур'іх].

Б. Правопис голосних А, Я, У, Ю, Е, Е після Ц.

1. після ц пишуться голосні а, у, е: ца пля, цу гом, це лий.

2. голосні е, ю, яможуть писатися тільки в неросійських власних іменах (географічні назви, прізвища і т.д.): Цю ріх, Ця вловскій, Цю рюпа, Коцю бінской.

В.Правопис голоснихІ, И після Ц.

пишеться І пишеться И
1. У коренях слів: панцу р, ци нга, дефіцит т, Сици лія, Ци Церорового.
1. У коренях слів-винятків: ци ган, ци плівок, ци ц, на ци нирках і в споріднених з ними словах ( ци ганіть, ци батогом, ци ПКІ і ін.), а також в деяких назвах: Ци бін, Гарц ЗСК.
2. У суфіксах слів: демонстраці я, електріфіці ровать, електріфіці рова. 2. У суфіксі прикметників -ин : птиці н, цариці н.
2. У деяких назвах на -цін : Віці н, Ціці н. 2. У власних назвах на -цин : Синиці н, Лисиці н.
4. У закінченнях іменників і прикметників: куци й, куци м, куци ми.


Г.Правопис голосних Е, Е, О після Ц.

1. Літера е після ц не пишеться.

2. Літера е після ц пишеться в ненаголошеній положенні: танцювати, кільцевої, блюдце.

3. Літера про після ц пишеться під наголосом (Незалежно від того, на яку частину слова - корінь, суфікс чи закінчення - воно падає): цóколь, танцó р, кільцяó .

Примітка.В безударном положенні буква про після ц пишеться:

    в родинних з цокіт словах: цокотуха, цокотіли;

    в деяких запозичених словах: герцог, герцогиня, палаццо, скерцо, меццо.

Д. Вправи до теми «Правопис голосних після Ц».

Вправа 1. ц

Бліде осіб .., з блідим ліц..м, полноліц..го дитини, про полноліц..х дітей, ліц..вать, Ліц..вой нерв, переліц..вать, переліц..вивать, з рубц..м, зарубц..ваться, червоні рубці .., сланц..вий, Глянц..вий, з глянц..м, з хріпотц..й, З расчётц..м, з хітрец..й, м'ясця .., Бігати трусц..й, марганц..вка, з марганц..м, інтермецо .., герц..гіня, мудрі індіанці .., ц..клевать підлоги, ц..трусовие рослини, нарц..сс, пац..ент, плоскогубці .., бац..лла, встати на ц..почкі, Біля кордонів .., куц..й хвіст, смачні льодяники .., ц..гарка, гліц..нія, операц..я, Свінц..вать, під оконц..м, Ц..тата, дефіц..т, брати-близнюк .., танц..вальний, танц..вщіца, фіксац..я, ц..ганёнок, Ц..кнуть зубом, окольц..ванний, палаццо .., ц..пкі на руках.

Вправа 2. Вставте пропущені голосні після ц. Зробіть транскрипцію виділених слів.

1. Він був у старій отц..вской куртці, що доходила йому до колін.

2. В каюту увійшов вахтовий Куріц..н.

3. густіє сутінки, і з полів йдуть жниць ...

4. Я опустив ц..новку, закутався в шубу і задрімав.

5. На звичне «ц..пи! ц..пи! » вийшов десяток курей.

6. Улюбленим письменником в будинку Корольових був Михайло Коц..бінскій.

7. Слідом за Матвієм увійшов ц..рюльнік.

8. За слюдяним, В свінц..вой рамі, віконечком зеленіло ранок.

9. Я піднялася на ц..почкі і глянула в зал.

10. У зубах ц..гарка, ухвалять картуз.

11. «До біса!» - ц..кнул на нього генерал.

12. Для нього були відомі тільки ц..ркуляри.

13. Нині Муха-Ц..котуха іменинниця.

14. Батько мій, вступаючи в училище, готувався бути танц..ром.

15. У заводських училищах ц..фірной мудрості вчать, а ц..фірь наука богоотводная.

16. На майданчику біля ганку стояли песельнікі в пунц..вих російських сорочках.

17. Все в будинку Пшеніц..ной дихало таким великою кількістю і повнотою господарства, який не бувало і раніше.

18. Зачали удвох настільки голосно ц..котать, Як дві сороки.

19. Ось вийшла баба годувати ц..плят.

20. Ц..калі підковами, хропли коні.

21. Як я танц..вать люблю ... Ах, до упаду! А у нас і танц..ров немає.

22. Незабаром тямущий і ласкавий Куц..й став загальним любімц..м. І він вирішив вжити всіх заходів, щоб «довготелесий диявол» не зустрічав Куц..го.

23. У вівторок був хороший фейлетон. А цей у вас не витанц..вивался.

24. Той же сухий ц..корій ріс по сторонам стежок.

25. Він вийшов з-за столу, пройшов в танц..вальную залу - порожньо.

26. Очі його дивилися з хітрец..й.

27. Від Баренц..ва до Чорного моря грюкали фронти.

28. Виручив узбек в замасленої спец..вке.